System wirów

Autor: | Opublikowane w Podstawy astronomii Brak komentarzy | Tagi:

Dotąd zjawiska niebieskie, oraz prawa ruchów ciał niebieskich, były głównym przedmiotem badań astronomów. Poszukiwaniem zasady fizycznej tych ruchów, zapoczątkowanym przez filozofów starożytnych i wznowionym przez Keplera, zajął się z kolei Descartes.

W dziele swym p. t. „Zasady filozofii” Descartes tłumaczy ruchy ciał niebieskich w układzie słonecznym działaniem sił, przypuszczając, że każde z tych ciał otoczone jest wirem subtelnej materii, który je unosi ze sobą. System ten jest dowcipnie pomyślany, ale niepodobna zastosować do niego rachunku; to też zarzucono go niedługo po odkryciu Newtona.

Rene Descartes (1596 – 1650), urodzony w La Haye w prowincji francuskiej Touraine, pochodził ze szlacheckiej rodziny, po odbyciu gruntownych studiów, poświęcił się zawodowi wojskowemu, podróżował po Europie, począwszy od roku 1621 i osiedlił się w Holandii w r. 1629. Życie miał bardzo niespokojne wskutek napaści, których poglądy jego stały się przedmiotem. Doznał on w Holandii takich prześladowań, że ostatecznie przyjął gościnność, którą królowa szwedzka Krystyna ofiarowała mu w Sztokholmie, gdzie umarł na gorączkę w kilka miesięcy po przybyciu.

W Traktacie o Meteorach  Descartes pierwszy wykłada teorię tęczy, zaś w „Dioptryce” – prawa załamywania się światła.