System Ptolemeusza cz. 3

Autor: | Opublikowane w Okres starożytny Brak komentarzy | Tagi: astronomia majów, astronomia mezopotamia, astronomia nawigacyjna

Rzymianie przyjęli system Ptolemeusza. Jednakże Capell a, który żył w wieku V-tym, pisze w „Satyrykonie”, dziele, przez czas długi studiowanym po szkołach: „Wenus i Merkury”, aczkolwiek wschodzą i zachodzą codziennie, nie otaczają Ziemi swymi kołami, lecz obiegają dokoła Słońca, zakreślając obwód bardziej rozległy i mają środek swych kół w Słońcu.

Arabowie zdobyli Aleksandrię w roku 640; ich kalif Omar, rozkazawszy spalić Bibliotekę tego miasta, wstrzymał bieg myśli ludzkiej.

Lecz od połowy wieku VII-go, rozciągnąwszy panowanie swoje na Wschód, naród ten, zachęcany przez kalifów, zajął się badaniami astronomicznymi i budową zegarów słonecznych. W Bagdadzie istniała Szkoła Astronomii, gdzie w r. 988 dokonano dwóch obserwacji punktów równonocnych i punktów przesileń.

Kalif bagdadzki Almamun, który protegował i nagradzał uczonych, kazał przetłumaczyć w r. 827 dzieło Ptolemeusza pod nazwą Almagiesta, oznaczyć pochyłość ekliptyki za pomocą przyrządu o wielkich rozmiarach i wymierzyć stopień południka ziemskiego na obszernej równinie Mezopotamii, a to w celu sprawdzenia długości którą był podał Ptolemeusz.