System Ptolemeusza cz. 1

Autor: | Opublikowane w Okres starożytny Brak komentarzy | Tagi: astronomia ogólna, astronomia podstawy, astronomia prezentacja

Ptolemeusz, zwany przez swych współczesnych wzniosłym i boskim, był jednocześnie obserwatorem i rachmistrzem.

Rozporządzając większą liczbą obserwacji, aniżeli Hipparch i opierając się na jego pracach Ptolemeusz zdołał wydoskonalić teorie tego astronoma i dojść do nowych wniosków, w których widnieje geniusz szeroki i śmiały, i które ułatwiły postępy Astronomii nowożytnej.

Nie zmienił on w niczym teorii Słońca, stworzonej przez Hipparcha.

Zauważył, że położenie bieguna uległo zmianie, i wytłumaczył zjawisko poprzedzania punktów równonocnych.

Księżyc stał się przedmiotem bardzo głębokich studiów dla Ptolemeusza; odkrył on nierówność periodyczną, którą I. Bouilliaud ewekcją; wymyślił system ekscentryków i epicyklów, za pomocą którego zdołał wytłumaczyć w sposób co prawda skomplikowany, ale zadowalający rozliczne nierówności, które zaobserwowano wtedy, gdy przypuszczano, że Księżyc porusza się jednostajnie po kole.

Za pomocą takich samych systemów ekscentryków i epicyklów Ptolemeusz wytłumaczył ruchy proste, stanowiska i ruchy wsteczne znanych podówczas planet. Nadto obliczył on wymiary, orbity, odległości od Ziemi głównych ciał niebieskich, które uszeregował w porządku następuj tym podług ich wzrastających oddaleń od Ziemi: Księżyc, Merkury, Wenus, Słońce, Mars, Jowisz, i Saturn.