Pierwsze obserwacje cz. 7

Autor: | Opublikowane w Okres starożytny Brak komentarzy | Tagi: astronomia w starożytności, astronomia z astrofizyką, galileusz a kościół

Użył on bardzo dowcipnego sposobu w celu znalezienia stosunku pomiędzy odległościami Słońca i Księżyca od Ziemi. Zmierzywszy średnice pozorne Słońca i Księżyca, znalazł liczby bardzo zbliżone do tych, które przyjmuje Astronomia dzisiejsza. Prócz tego Arystarch wyłożył w sposób godny uwagi teorię ruchu Ziemi dokoła Słońca; sądził on, że planety krążą również dokoła Słońca.

Eratostenes (276—194 przed N. Chr.) rodem z Cyreny, następca Arystarcha, kazał zbudować w celu umieszczenia w portyku Szkoły Aleksandryjskiej, przyrząd, zwany sferami armilarnymi, armillarium, który służył odtąd przez długi czas do robienia obserwacji astronomicznych.

Wyznaczył on pochylenie ekliptyki do równika. Zauważywszy, że w dniu przesilenia letniego studnia w mieście Sjenie była oświetlona aż do dna, Eratostenes oznaczył w tym samym dniu odległość zenitalną Słońca w Aleksandrii i stąd wyprowadził wartość kąta, zawartego pomiędzy zenitami tych dwóch miast; przy pomocy zaś tej ostatniej danej i odległości Sjeny od Aleksandrii zdołał wyznaczyć długość obwodu kuli ziemskiej metodą zarazem astronomiczną i geometryczną.