Pierwsze obserwacje cz. 2

Autor: | Opublikowane w Okres starożytny Brak komentarzy | Tagi: ruch ziemi chomikuj, ruch ziemi dookoła słońca, ruch ziemi obiegowy

Egipcjanie zaobserwowali wielką liczbę zaćmień Słońca i Księżyca i podali ich przyczyny. Podzielili oni swój rok cywilny na 365 dni; rok ten składał się z 12 miesięcy, z których każdy liczył po 30 dni, i zawierał nadto 5 dni dodatkowych.

Obserwowali oni z wielką starannością położenie punktów przesileń wśród znaków zodiaku. Z tego, że fasady piramid egipskich odpowiadają dokładnie 4 stronom świata, wnioskujemy, że Egipcjanie umieli ściśle określać położenie południka.

W epoce wznoszenia piramid egipskich (około r. 4230 przed Chr.) gwiazdą polarną była dzisiejsza a Smoka.

Istnieje przypuszczenie, że to Fenicjanie odkryli sposób orientowania się na morzu przez odszukiwanie północy, naprzód z pomocą Wielkiej Niedźwiedzicy, a po tym – Małej.

Grecy uczyli się Astronomii u Chaldejczyków, a nade wszystko u Egipcjan. Lecz mieli oni poglądy, które zdumiewają nas dzisiaj: tak np. sądzili, że Słońce nie jest większe od Peloponezu. Podług Herodo ta Chaldejczycy nauczyli Greków posługiwania się gnomonem.