Pierwsze obserwacje cz. 1

Autor: | Opublikowane w Okres starożytny Brak komentarzy | Tagi:

Człowiek pierwotny musiał dla celów rolnictwa nauczyć się rozróżniać pory roku i określać terminy ich powrotu; zauważył on bardzo wcześnie, że prawidłowość ruchów ciał niebieskich pozwala mu uczynić zadość obu tym potrzebom, i a to go doprowadziło do notowania swych spostrzeżeń, dotyczących zjawisk niebieskich, tudzież do poszukiwania ich przyczyn. W ten sposób w zaraniu dziejów, powstała u wszystkich ludów Astronomia, która aż do początku wieku XVII-go łączyła się ściśle z Astrologią.

Najstarszy z pomiędzy znanych nam pomników astronomicznych zawdzięczamy Chaldejczykom. Są to obserwacje trzech zaćmień Księżyca, dokonane w latach 720 i 719 przed N. Chr., obserwacje, które zużytkował Ptolemeusz w swojej teorii Księżyca.

Chaldejczykom znany był gnomon. Zauważyli oni, że Słońce i Księżyc poruszają się w obrębie pewnego pasa Niebios – zodiaku. Beroz jest jedynym astronomem chaldejskim, którego imię przeszło do historii.

Narody starożytności posługiwały się w celu przepowiadania zaćmień okresem chaldejskim, zwanym Saros, który składa się z 18 lat 11 dni i zawiera 223 lunacje.