Nasza planeta cz. 8

Autor: | Opublikowane w Ziemia Brak komentarzy | Tagi:

Ale, pomyślimy, jest przecie różnica między ziemię i ciałami niebieskimi. Ziemia jest na dole (zawsze?), ciała niebieskie są u góry. Ziemia nie błyszczy, a ciała niebieskie są lśniące; ziemia jest duża, ciała niebieskie są małe; ziemia jest ciężkie, ciała niebieskie sprawiają wrażenie lekkich itd.

Każdy z tych zarzutów to błąd nowy.

Ziemia nie jest na dole, jak już o tom mówiliśmy. Nie ma góry ani dołu we wszechświecie, kida nasza w około jest zaludnione; nasze antypody maję nogi na przeciwległej stronic do nas; dół dla nas, to wnętrz; ziemi i tak samo dla wszystkich, to postawa nas otaczająca, na zewnątrz ziemi będąca: prócz tego ziemia obraca się w około siebie, i to co w danej chwili jest na niebie nad naszymi głowami, w dwanaście godzin później będzie pod naszymi nogami, ale zawsze na niebie.  Obracamy się wraz z ziemią,; gdyż mamy zawsze nogi na jej powierzchni i przyciąga nas ona podobnie, jak kula magnesowa przyciąga opiłki żelaza.

Ziemia wydaje się ciemną, dużą i ciężką, wówczas gdy ciała niebieskie wydają się jasne, małe i lśniące. Wszystko to są złudzenia. rzeczywistości ziemia lśni z daleka jak gwiazda: odsyła przestrzeni wszystkie światła, jakie odbiera od słońca.