Nasza planeta cz. 7

Autor: | Opublikowane w Ziemia Brak komentarzy | Tagi: astrologia a astronomia, astronomia a astrofizyka, astronomia a astrologia

Wspominaliśmy o biegunach. Cóż znaczę te wyrazy? Weźmy kulę i obracajmy je w około siebie samej. Niepodobna aby przy tym nie było dwóch punktów w około których ruch się nie odbywał; można się o tym przekonać, obracając kulę w palcach lub na stole. Dwa te punkty przeciwległe sobie zwę się biegunami. Linia przecinająca kulę od jednego bieguna do drugiego zwie się osią ruchu obrotowego ziemi.

Pomiędzy tymi dwoma biegunami i w równej odległości od nich wielkie koło dzielące kulę na dwie półkule zwie się równikiem.

Po zmierzeniu ziemi, astronomowie zapragnęli ją zważyć i udało im się tego dokonać. Znaleźli, iż waży ona więcej od wody, w stosunku 1 do 5.5.  Kula ziemska waży zatem 5.5 razy więcej, niżby ważyła kula wodna tychże samych rozmiarów. Waga ta odpowiada mniej więcej 5875 sekstylionom kilogramów: 5875.000.000.0 00.000.000.000.000.

Zauważmy jeszcze, iż kula ziemska jest, można powiedzieć, prawidłowe kulę, pomimo pozornych nierówności górskich. Najwyższe góry nie dosięgają tysięcznej części średnicy ziemskiej, a największe wgłębienia nie dochodzę, również do tej liczby.