Nasza planeta cz. 6

Autor: | Opublikowane w Astronomia Brak komentarzy | Tagi: astronomia a fizyka, astronomia a kosmologia, astronomia amatorska

Podczas pogodnego nieba mamy jeszcze dość wyraźne złudzenie sklepienia (lecz znacznie niżej), gdyż powietrze, nie będąc w zupełności przezroczystym, roztacza rodzaj niebieskiej zasłony nad nami. Gdyby atmosfera była całkiem przezroczystą lub gdyby nie istniała wcale, nie mielibyśmy sklepienia niebieskiego, widzielibyśmy gwiazdy w jasny dzień tak jak podczas nocy, gdyż istnieją one tak samo w dzień jak i w nocy i możemy w samo południe widzieć je doskonale dzięki przyrządom astronomicznym.

Zmierzono ziemię i dzięki tym wymiarom określono długość metra, będącą 10-tą częścią 4 ej części południka ziemskiego. Koło przechodzące przez bieguny wynosi 40 milionów metrów. Mówimy „okrągłą liczbę“, gdyż od owej chwili, w której miara metra została przyjęta; postępy astronomii wykazały; iż jedna dziesięciomilionowa część czwartej części południka ziemskiego, większą jest od legalnego metra około i dziesiątych milimetra.