Nasza planeta cz. 2

Autor: | Opublikowane w Astronomia Brak komentarzy | Tagi: astronomia fal grawitacyjnych, astronomia fazy księżyca, astronomia finansowa

Nie mamy więc teraz prawa zadawać pytania, co podtrzymuje kulę ziemską, gdyż wszystkie kierunki ciężkości dążą do jej środka. Dlaczego kula ta nie spada, spytamy? Trzeba aby spadła wewnątrz samej siebie. Niema w rem sensu. Dół – to środek kuli, góra dla mieszkańców ziemi – to wszystko co jest nad ich głowami, w około kuli.

Musimy więc przedstawić sobie kulę ziemską zawieszoną w przestrzeni bez żadnego oparcia, podobnie jak bańki mydlane w powietrzu. Nawet jest ona więcej odosobnioną od bańki mydlanej, gdyż ta ostatnia spoczywa na warstwach powietrza, cięższych od niej, podczas gdy ziemia nie spoczywa na niczym, na żadnej warstwie, nie posiada żadnego podparcia, ani zawieszenia.

Jeśli niektóre umysły długo wierzyć nie chciały, iż ziemia może być zawieszoną w przestrzeni, podobnie jak balon, bez punktu oparcia,, to głównie dlatego, iż jak powiedzieliśmy, miały błędne pojęcia o ciężkości.

Historia starożytnej astronomii wykazuje nam głębokie zaniepokojenie pierwszych badaczy, zaczynających pojmować rzeczywistość owego odosobnieniu lecz nie mogących wynaleźć sposobu przeszkodzenia ziemi w spadnięciu tej kuli tak ciężkiej, po jakiej stąpamy.