Nasza planeta cz. 1

Autor: | Opublikowane w Astronomia Brak komentarzy | Tagi: astronomia geodezyjna, astronomia geografia, astronomia gwiazdowa

Ziemia jest ciałem niebieskim. Jak mamy to rozumieć? Czyż nie jesteśmy na dole? A niebo czyż nie jest u góry? Czyż ziemia nie jest olbrzymią kulą, w około której krąży słońce?

Że ziemia jest kulą odosobnioną w przestrzeni, wiedzą o tym wszyscy, odkąd zaczęto przebiegać jej kulistą powierzchnię we wszystkich kierunkach i odkąd wszyscy podróżnicy mogą objechać siemię w koło. A więc co do tego pierwszego punktu nie ma już żadnej wątpliwości. Nic jej nie podtrzymuje. Nigdy podróżnicy na morzu i lądzie nie dojrzeli żadnej podpory. Gdy widocznym bywa cień ziemi na księżycu podczas zaćmień, przedstawia on kształt wyraźnie okrągły.

Wszystkie inne ciała niebieskie: słońce, księżyc, planety, gwiazdy, są kuliste. Zresztą, owe zmienione podpory ziemi musiałyby się same na czymś opierać. Wyrażano sobie masywne słupy, podtrzymujące ziemię, same zaś wspierające się na słoniach, te ostatnie zaś unoszone przez olbrzymiego żółwia.  Cóż potem? Tym sposobem oddalano tylko trudności. Pojęcia o ciężkości były całkiem błędne. Wiemy dziś wszyscy o tym, iż znajdując się na jakim bądź miejscu ziemi zawsze mieć będziemy nogi zwrócone na dół. A więc dół, to środek ziemi.