Narzędzia optyczne cz. 8

Autor: | Opublikowane w Obserwatoria Brak komentarzy | Tagi:

Każdy z nas mógłby z łatwością zająć się na chwilę teorią przyrządów optycznych. Dajemy więc tu krótkie ich wytłumaczenie.

Szkło przedmiotowe, położone przy górnym końcu lunety jest soczewką wypukłą. Promienie idące od ciała niebieskiego widoczne w AB przecinają się przechodząc przez soczewkę, przedłużają się w lunecie i formują w punktach ab obraz odwrócony ciała niebieskiego AB. Mała soczewka, służąca tu jako szkło podmiotowe, umieszczona jest w ten sposób, iż powiększa obraz a b i przedstawia go oku obserwatora tak, jak gdyby rozciągał się od punktu A’ do B’. Zatem gwiazda AR ostatecznie okazuje się powiększoną w proporcji strzałki A’B‘. Punkt ab gdzie się obraz tworzy jest ogniskiem obiektywu, odległość zaś ogniska do niego zwie się odległością ogniskową.

Teoria teleskopu różni się zasadniczo od teorii lunety.

Stosownie do etymologii wyrazu teleskop, co znaczy „widzieć z daleka”, z początku nazywano tak wszystkie przyrządy służące do obserwacji przedmiotów odległych; od dawna jednakże lunetami zwą się przyrządy złożone z soczewek, teleskopami, złożone ze zwierciadeł.