Narzędzia optyczne cz. 7

Autor: | Opublikowane w Obserwatoria Brak komentarzy | Tagi:

Zwróćmy uwagę przy tej sposobności, iż teleskopy różnią się od lunet tein, iż składają się zasadniczo ze zwierciadła zamiast soczewki. W lunetach patrzymy na ciała niebieskie przez soczewki W teleskopach widzimy ciała niebieskie odbite w zwierciadle. Przy jednakowej wielkości teleskopy niżej stoją od lunet pod względem optycznym. Czytelnicy nasi mieć będą o tym pojęcie spojrzawszy na dwie figury; pierwsza wyobraża wielką lunetę obserwatorium góry Hamilton, druga wielki teleskop Lasselba.

Dla praktycznych względów i wygody, lunety, podobnie jak i teleskopy, urządzone są w ten sposób, iż mogą być skierowane na jakikolwiek punkt na niebie, np. na gwiazdę i poruszane powoli, dzięki ruchowi wahadłowemu, stosownie do ruchu gwiazdy. Widzieliśmy w poprzednim rozdziale, iż ruch ten dzienny pozorny spowodowany jest ruchem rzeczywistym ziemi około swej osi i widzieliśmy także, iż ruch ten odbywa się równolegle do równika. Wydaje się, iż gwiazdy opisują codziennie po niebie koła odpowiadające kołom naszej

szerokości geograficznej. Koła te zwą się kołami mielenia, są one równoległe do równika niebieskiego. Dlatego też przyrządy służące do badań astronomicznych zwą się lunetami równikowymi. Wielka soczewka w lunecie zwie się szkłem przedmiotowym albo obiektywem. Mała, koło której kładzie się oko, zwie się szkłem podmiotowym albo okularem.