Narzędzia optyczne cz. 10

Autor: | Opublikowane w Obserwatoria Brak komentarzy | Tagi:

Aby móc patrzeć przez teleskop tej budowy, nie należy stawać przy jednym z końców tego przyrządu, tak jak to miało miejsce przy lunetach, lecz 3 roku, co dziwi zawsze osoby widzące po raz pierwszy teleskop.

Przez długi czas zwierciadła teleskopowe robione były z tegoż samego metalu, z którego leję dzwony; po kilkakrotnych próbach, po wiele razy zmieniano proporcje mieszaniny, w celu otrzymania powierzchni odbijającej, o ile można najlepiej; lecz zwierciadła te metalowe okazały się trudne do otrzymania, tak dalece, iż już prawie zarzucono teleskopy, gdy Francuzki optyk Fracault wpadł na szczęśliwą myśl zastąpienia metalu przez szkło, co pracę czyni łatwiejszą i daje zarazem znakomite rezultaty optyczne.

Pierwsza myśl teleskopu znajduje się w pracy wydanej w Lyonie r. 1652, przez ojca Zucchiusa, który oznajmia, iż od r. 1616 nosi się z myślę tego przyrządu. Jednakże dopiero w r. 1663 czytamy opis dokładny teleskopu w pracy uczonego angielskiego sir Jamesa Gregory. W dziesięć lat potem Wiliam Herschel zdołał wznieść prawdziwy pomnik na cześć astronomii budując własnymi rękami najpotężniejszy z przyrządów optycznych.