Galileusz cz. 7

Autor: | Opublikowane w Podstawy astronomii Brak komentarzy | Tagi:

Kalendarz Gregoriański został wprowadzony do Francji przez Henryka III, który rozkazał, żeby dzień, następujący po niedzieli 9 grudnia 1582, był poniedziałkiem 20 grudnia 1582.

Po Koperniku, Keplerze i Galileuszu astronomowie odważnie kroczyli otwartą teraz  drogą postępu. Streśćmy prace tych, którzy odznaczyli się najbardziej.

Jan Hewel, czyli Heweliusz zwrócił na siebie uwagę dokładnością swoich obserwacji astronomicznych, dokonywanych w Gdańsku, gdzie się urodził, i gdzie wybudował sobie obserwatorium w roku 1641.

W 1648 nazwał on Mira Ceti gwiazdą zmienną, położoną w szyi Wieloryba, odkrytą w r. 1596 przez D. Fabrycjusza, a nazwaną O przez Bayera w r. 1603. Gwiazda ta, zwykle czerwona, a w pełni blasku żółta lub pomarańczowa, pozostaje niewidzialną przez 5 miesięcy i waha się pomiędzy 2-gą a 9-tą wielkością. J. Bouilliaud oznaczył w roku J 667 okres tej gwiazdy na 333 dni.

Heweliusz ogłosił w r. 1690 katalog 1565 gwiazd, będący ostatnim takim spisem, ułożonym na podstawie obserwacji, robionych gołym okiem, tudzież dwa godne uwagi dzieła. W pierwszym pt. „Selenographia” (1647) tłumaczy odmiany Księżyca, opisuje szczegółowo i dokładnie jego plamy, podaje dobrą metodę ich mierzenia, wykłada godną uwagi teorię libracji tego ciała niebieskiego. W drugim pt. „Cometographia” (1668) wypowiada myśl, że droga komet jest paraboliczna.