Galileusz cz. 5

Autor: | Opublikowane w Podstawy astronomii Brak komentarzy | Tagi: astronomia ciekawostki, astronomia dla dzieci, astronomia dla każdego

Nie pójdziemy tutaj za zdaniem tych, którzy twierdzą, że dopuszczono się gwałtu nad tym 691etnim starcem; wszystko, cośmy przeczytali w tej sprawie, skłania nas, przeciwnie, do mniemania, że po odprzysiężeniu traktowano go z jak największymi względami; w kilka dni po tym został zesłany do Sjeny, zaś w końcu tego samego roku pozwolono mu udać się do własnej willi w Arcetri, skąd zabroniono mu wydalać się bez upoważnienia Inkwizycji. W willi tej składali mu wizyty najznakomitsi przedstawiciele potężnych narodów. W tym to ustroniu dokończył on walnego swego dzieła: „I Dialoghi delle nuove Scienze” i zastosował wahadło do budowy zegara.

Sprawdzianem usług, wyświadczonych przez Galileusza wiedzy i ludzkości, winny być nie tylko prawdy, które odkrył, ale i błędy, które wykazał, nie tylko zdobycze, których sam dokonał, lecz także i te, których możliwość przewidział.

Podczas, gdy Kepler i Galileusz budzili podziw wielkimi swymi odkryciami, dwaj inni astronomowie oddawali się pracom skromniejszym, które zasługują jednak na zaznaczenie.

Gassendi (1592 – 1655), syn wieśniaka z okolic Digne, był gorącym zwolennikiem systemu Kopernika i dzielnie bronił Galileusza we Francji. Obserwował on i opisał entuzjastycznie przejście Merkurego przed tarczą Słońca, zapowiedziane w roku 1629 przez Keplera na 7 listopada 1631, a które istotnie nastąpiło tego dnia rano. Gassendi był profesorem Filozofii i Astronomii w College de France.