Galileusz cz. 2

Autor: | Opublikowane w Podstawy astronomii Brak komentarzy | Tagi: astronomia geodezyjna, astronomia geografia, astronomia gwiazdowa, ruch ziemi chomikuj, ruch ziemi dookoła słońca, ruch ziemi obiegowy

Wsławionego pięknymi odkryciami Wielki książę Toskany Kosma II powołał do Florencji i nadał mu tytuł pierwszego matematyka Uniwersytetu Pizańskiego, przywiązując do swojej osoby w charakterze pierwszego matematyka i filozofa z pensją 1000 dukatów rocznie i bez obowiązku wykładania. Udawszy się następnego roku do Rzymu, Galileusz został tam przyjęty z wielkimi honorami i zapisany na listę członków Akademii Lincei, założonej w roku 1603 przez księcia Cesi. Po tym mieszkał we Florencji albo w okolicy tego miasta i umarł w Arcetri.

Następnie spostrzega, że Droga Mleczna składa się z niezliczonego mnóstwa gwiazd.

Dalej stwierdza, że Słońce posiada plamy ruchome i opisuje ich bieg. Sława dokonania pierwszej obserwacji plam słonecznych należy się Galileuszowi, podług większości jego historiografów, chociaż A rago sławę tę przypisuje J. Fabrycjuszowi. Odkrycie plam słonecznych obaliło starożytną wiarę w niepokalaność Niebios i w pierwiastek tak zwany syderalny, z którego miały się składać ciała niebieskie. Z ruchu plam na Słońcu wywnioskował Galileusz, że ciało to obraca się w ciągu 25 dni z Zachodu na Wschód dokoła osi, przechodzącej przez jego środek. Wyznaczeniem czasu tego obrotu zajmował się naprzód Scheiner, a następnie Castelli.