Galileusz cz. 1

Autor: | Opublikowane w Podstawy astronomii Brak komentarzy | Tagi: astronomia gwiazdozbiory, astronomia i astrologia, astronomia i grawitacja

Galileusz zdobył sobie prawo do podziwu ludzkiego wielkimi odkryciami i do sympatii ludzkiej tym, że był niesłusznie prześladowany.

Galileusz urodził się w Pizie. Ojciec jego, ubogi szlachcic, opierał się z początku powołaniu, które syn ujawniał do matematyki, nie widział bowiem u kresu takich studiów żadnego zyskownego zajęcia, i kazał młodzieńcowi uczyć się medycyny. Atoli Galileusz bardzo prędko porzucił studia medyczne i rzucił się z zapałem do nauki filozofii i matematyki, w których robił tak szybkie postępy, że już w 25 roku życia mianowany został przez wielkiego księcia Toskany, Ferdynanda I-go, profesorem matematyki w Ateneum Pizańskim. Jeszcze podczas studiów w tym mieście odkrył on w roku 1583, że czas wahnięcia wahadła nie zależy od amplitudy wychylenia. Po odkryciu praw spadania ciał ciężkich i wykonaniu w latach 1590 -1591 publicznych doświadczeń w celu dowiedzenia tych praw, stojących w sprzeczności z doktrynami Arystotelesa, Galileusz wzbudził ku  niechęć kołach perypatetyków, którzy zdołali zmusić go do opuszczenia Pizy w r. 1592. Udał się on do Padwy, dokąd go powołano jako znakomitość, i wykładał tym mieście aż do r. 1610.