Astronomia cz. 9

Autor: | Opublikowane w Astronomia Brak komentarzy | Tagi: astronomia w literaturze, astronomia w pigułce, astronomia w polsce

W owej epoce były więc biura wyliczeń przepowiadających pojawienie się zjawisk niebieskich, i zjawiska te musiały być już badane od dawna, gdyż znano w przybliżeniu ich przewrót i periodyczność. Wszystko to przenosi nas w czasy odległe co najmniej o 5 tysięcy lat.

Gwiazda zwana wówczas polarną, alfa Smoha odgrywała prawdopodobnie pewne rolę w budowli piramid, gdyż z 9-ciu piramid egipskich, sześć posiada galerie proste, otwarte od północy, spadzisto na 26“ do 28“ wewnątrz piramidy, idące w kierunku południka, tak iż obserwator znajdujący się w głębi galerii, powinni by widzieć gwiazdę polarną w chwili przechodzenia jej przez południk. Wielka piramida zbudowana została równo 40 wieków temu, r. 2118 przed naszą erą. [‚osiadamy spostrzeżenia zaćmień czynione w Egipcie od r. 2720 przed naszą erą i spostrzeżenia nad gwiazdą alfa Hydry datujące od r. 2:i00.

Z drugiej strony — prawdopodobnie Zodiak został ustalony w epoce, gdy wiosenne zrównanie dnia z nocą odbywało się w ostatnich stopniach gwiazdozbioru Byka, około gwiazdy Aldebarau, gdyż Byk oznaczony jest we wszystkich dawnych śpiewach astrognostycznych, jako „otwierający rok ziemi swymi złotymi rogami” i niema żadnego śladu połączenia Bliźniąt z systemem słońca.