Astronomia cz. 7

Autor: | Opublikowane w Astronomia Brak komentarzy | Tagi: galileusz astronom, galileusz ciekawostki, galileusz filozofia

Piękna ta nauka wzięła początek pod cudnym niebem wschodu i zakwitła w Chinach, Chaldei, Kenii, Egipcie, Crocii, Włoszech i we wszystkich częściach świata zdobytych dla cywilizacji. Pierwszymi astronomami byli pasterze z Himalajów, pasący bydło swe na płaskowzgórzach Azji środkowej, okolonych przecudnym niebem, na łonie tych nocy przeczystych i milczących, wśród których dusza pasterza zarówno jak i myśliciela czuje się na wskroś porwaną zachwytem. Mnogość gwiazd, ich chód jednostajny i majestatyczny, blask olśniewający niektórych, łagodna białość drogi mlecznej, spadająca gwiazda, zdająca odrywać się od nieba, głębokie milczenie natury zadumanej; później wschód gasnący, zapowiadający jutrzenkę. Wenera, gwiazda pasterza pozostająca najdłużej i symfonia wspaniała wschodu słońca, ukazującego się w całej pełni i chwale: wszystkie te widoki tworzyły szereg obrazów i scen godnych otaczać kolebkę najpiękniejszej i najobszerniejszej z nauk.

Nawet w przybliżeniu określić niepodobna wieku tytułów szlachectwa astronomii: sięgają one wielu tysięcy lat, a przypisując 15 lub 20 tysięcy lat pierwszym badaniom astronomicznym, ślady których zostały w świętych księgach Wedy indyjskiej, na cegłach w Chaldei i na kamiennych pomnikach Egiptu, mielibyśmy też same dane, co przypisując im zaledwo 5 lub 6 tysięcy lat.