Astronomia cz. 2

Autor: | Opublikowane w Astronomia 1 Comment | Tagi: ruch ziemi obrotowy, ruchy masowe ziemi, ruchy ziemi obiegowy

W istocie, ona jedna może nam powiedzieć, gdzie jesteśmy, po czym chodzimy, wytłumaczyć nam, jak ta wirująca kula utrzymać się może w przestrzeni, według jakich kombinacji mamy lato, pory roku, dzień i noc, słowem wskazać nam miejsce, jakie zajmujemy w przyrodzie; na niej to opiera się żegluga: ona dozwoliła poznać nam prawdziwy kształt kuli ziemskiej i geografią; dzięki jej wszystkie narody na ziemi mogą porozumiewać się z sobą, zamieniając się produktami i myślą, i dążąc wspólnie po drodze postępu; oświeca nas ona jednocześnie co do Ziemi i co do Nieba; bez niej żylibyśmy jak ślepi, jak zwierzęta, jak rośliny, bez zdania sobie sprawy z naszego położenia, nie wiedząc dokładnie czym jesteśmy.

Takim językiem przemawia do nas prawda. Trudno zaiste zrozumieć wobec tego, iż dziś jeszcze na 100 osób 99 obchodzi się bez tej nauki i w obojętności iście roślinnej, nie zadawszy sobie przez całe życie ani razu pytania: gdzie jesteśmy?

Trudno zrozumieć, iż pojęcia pozytywne, które powinny być podstawą każdego wychowania poważnego, są dziś jeszcze całkiem zaniedbane przez większość ludzi mających się za wychowawców młodzieży; a zamiast zasad nauki o wszechświecie, mogącej być wykładaną dzieciom od najmłodszych lat, aby natychmiast skierować ich młodociane umysły na drogę ścisłych prawd i rzeczywistości, wyobraźnię ich karmią i głowy napełniają całą masą niepotrzebnych historii i błędów zgubnych, których pozbycie się będzie dla nich później niełatwym zadaniem, gdy dojdą same do wieku rozumu. Zaiste trudno, jeśli nie wytłumaczyć, to co najmniej usprawiedliwić podobny stan rzeczy.

Comments
  1. Posted by Reklama