Astronomia cz. 11

Autor: | Opublikowane w Astronomia Brak komentarzy | Tagi: astronomia ogólna, astronomia podstawy, astronomia prezentacja

Wenera, Merkury, Mars, Jowisz, Saturn były to bóstwa czczone. Fenicjanie orientowali się po morzu według małej Niedźwiedzicy, którą nazywali Cynosaura (psi ogon), gdy Wielka Niedźwiedzica przezwana Helice przez Greków przewodniczyła tymże. Hebrajczycy wymieniają w Biblii: Wielką Niedźwiedzicę Asch (kręcący się). Plejady Kimali, (pragnienie wiosny, którą oznajmiały 3500 lat temu), Orion Kesil (konstelacja) i Smok Nakhasch, której gwiazda najjaskrawsza oznaczała biegun północny. Hebrajczycy naukę elementarną astronomii zapożyczyli od Egipcjan, ci zaś stworzenie astronomii przypisują Hermesowi, który miał żyć 3400 lat przed naszą erą.

Około r. 2887 przyszła do skutku ich reforma kalendarza, polegająca na dodaniu 5-ciu dni dodatkowych do 360, a w kilka wieków później obserwacje czynione nad Syriuszem (najjaskrawsza z gwiazd na niebie, która zachowała swą egipską nazwę), wykazały im, że rok nie składa się z 365 dni, lecz z 365 1/3 dni, i że wylewy Nilu stosownie zapisywane wyprzedzają nieznacznie widzialny wschód, t. j gwiazdy i nie mogą być przez nią przepowiadane. Dawne spostrzeżenia astronomiczne pisane zdaje się były na cegłach, które następnie palono w celu ich zakonserwowania. Seneka wspomina o tym  i niedawno znaleziono podobne tablice.