Astronomia cz. 10

Autor: | Opublikowane w Astronomia Brak komentarzy | Tagi: astronomia rentgenowska, astronomia średniowieczna, astronomia w geografii

Otóż zrównanie dnia z nocą nie mogło odpowiadać ostatnim stopniom Byka (wskutek ruchu wstecznego punktów równonocnych) jak około 4000 lub 4500 r. przed naszą erą, i data ta w zgodzie jest z kształtem i położeniem dawnych zodiaków. Tworzenie pierwotne kuli niebieskiej, bez nazwy, kreśleniem linii prostych, poznanie drogi księżyca, słońca po niebie, oraz pierwszy rysunek zodiaku, bez wątpienia wyprzedziły znacznie obserwacje ścisłe powrotów planetarnych, nazwy ciał niebieskich, wyliczenie zaćmień, które datują jednakże od 5-ciu tysięcy lat. Jeśli powiemy, iż utrwalenie zodiaku odbyło się 3000 lat przed naszą erą, to będzie to najskromniejsza data jaką możemy przypisać starożytności nauki, której wielkość i możność postaramy się naszkicować.

Znacznie później, gdyż około 3000 lat temu Fenicjanie, podówczas u szczytu władzy, utworzyli z astronomii, a raczej z astrologii istną religią. Heliopolis od najdawniejszych czasów sławną, była ze swej czci dla słońca, skąd powstała jej nazwa. Herkules Tyru był tegoż symbolem. Cześć dla księżyca była nierozdzielną od czci dla słońca, a nowy księżyc był okazją dla świąt uroczystych.